Detyre Kursi

Sisteme te Administrimit te Informacionit St.Edmira Buzi    Pica 
Peperoni

Perbersit:

*8g-18gram maja birre
*180gram vaj ulliri
*18gram kripe
* 600gram miell
*mocarela
*salce
*nje gote uje
*proshute

 

Pergatitja:


Shija e pices varet nga pergatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes ne pergatijen e brumit. Hedhime 3 luge gjelle maje birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe 1 gote uje . Hedhim dhe 6kg miell dhe 18-gram kripe. I perziejme mire dhe e leme brumin 15-20 minuta qe te vije dhe kemi krijuar brumin per picen. Ky brum mund te perdoret sa here qe duam ne per te ber pica. Marrim 250-gram brum pize nese deshirojme pice mesatare dhe 500-gram nese duam pice familjare dhe e shtrojme mieling dhe i japin formen rrumbullakte te pices duke e len pak me te trashe nga anet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelen i hedhim edhe proshute te prera me copa dhe i shperdajne ne uniforme reth pices dhe pas kesaj fusine furre me nxehtesi 300 grade celsius dhe presim 5-10 minuta derisa te behet.

 Pica kater-stinet

 

 

Permbajtja:

 

Miell te mjaftueshem sa per nje pice

(te vogel,te mesme,te madhe)28.3 gr ose me shume salce te pices.

Gjysem filxhan djadh

Dy filxhan kerpudha te prera

Nje luge vaj ulliri

5-10 lug zemre te lulelakres,te thara dhe te prera

6 speca te prera te kuqe

6 speca te verdha te prera

1 filxhan ullinj

borzilok te fresket

Pergatitja:

1.Se pari nxehim furren ne 375 grad c dhe pergatisim brumin e pices,duke ndjekur pergatitjet per picen,por rezervoni brum qe mund tju duhet me von.Shperndajeni salcen e pices mbi brum ne secilen ane,sperkateni me djath.Ndajeni brumin rezerve ne 4 pjese.Bejini rradhet duke e ndar picen ne 4 pjese.

2.Ne mesin e tiganit pergatisni kerpudhat duke ia shtuar dhe nje luge vaj udhiri pasi ta kene mare nxehtesine mesatare dhe nuk i ka mbetur aspak leng.Vendoseni ne nje te 4 e pices qe keni pjekur kerpudhat.Ne anen tjeter vendosni lulelakrat.Vendosni ne pjesen tjeter pjeset e mbetura te specave dhe pjesen e mbetur te ullinjve.

3.Futini te piqen ne furr te nxeht dhe lijini 25 min apo deri sa te merret ngjyra kafe.Lerini te ftohen per 5 min.Sperkatini me nga nje lug vaj ulliri,hidhini edhe borzilok.

Pica Vegjetariane

 

Perberesit:

maja birre

 vaj ulliri

 krip

miell

mocarela

salc

nje gote uje

 

 Pergatitja:

Shija e pices varet nga pergatitja e brumit,prandaj duhet patur shume kujdes me pergatitjen e brumit.Hedhim tre lug gjelle maja birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe nje got uje.Hedhim miellin dhe kripen.I perziejme dhe e lem brumin 20 min qe te vij mire.Marim 250 gr brum pize nqs duam pice mesatare dhe 500 gr nqs duam pice familjare,e shtrojme miellin dhe i japim forme te rrumbullaket duke e lene pak me te trash nga anet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej.I hedhim mocarela dhe perberesit per picen vegjetariane si:domate,brokuli,kerpudha,spec dhe ullinj te prere sipas deshires.E fusim ne furr me 300 gr c dhe presim 25 min deri sa te behet.

 

Free homepage created with Beep.com website builder
 
The responsible person for the content of this web site is solely
the webmaster of this website, approachable via this form!